Vandal mezi slušnými Prostějovany?

Ve čtvrtek 27.dubna 2017 bylo zjištěno, že na starém židovském hřbitově došlo ke zničení náhrobku rabína Horowitze, který zde byl umístěn v roce 2013. Tomáš Jelínek, zástupce americké dobročinné nadace Kolel Damesek Eliezer usilující o rehabilitaci pietního místa již podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Vandalským činem tak vyvrcholily protižidovské nálady proti snahám o zachování piety tohoto pro židy posvátného místa. Veškerá tvrzení, že v Prostějově žádný antisemitismus neexistuje, se ukazují jako účelová a lichá.

„Ani v tom nejhorším snu jsem si nedokázal představit, že v dnešní době ještě může před místní školou dojít k rasově motivovanému vandalismu,“ prohlásil Jelínek. „Nejen, že je to vrchol zbabělosti, ale zároveň tento čin vrhá velmi špatné světlo na město Prostějov, kterému se v minulosti přezdívalo ‚hanácký Jeruzalém‘. Moc bych si přál, aby policie pachatele co nejdříve dopadla. Považoval bych také za slušné, kdyby se obnovy náhrobku ujalo vedení města,“ dodal Jelínek.

Rabín Cvi Jehošua Ha Levi Horowitz‎‎ byl uznávanou rabínskou autoritou přesahující hranice jeho prostějovského působiště. Rabín Horowitz předsedal různým rabínským soudům při hledání odpovědí na důležité náboženské otázky. Sepsal rovněž knihy, v nichž komentoval a vykládal texty Talmudu a židovského náboženského zákona. Prostějov byl po řadu století významným židovským duchovním centrem na Moravě a kolébkou židovských tradic, z nichž mnohé přetrvávají až do dnešních dnů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Vandal mezi slušnými Prostějovany?

  1. Už naštvaný občan napsal:

    Pane Jelínek, nejlepší bude podat trestní oznámení na Vás. Vy úmyslně cíleně dehonestujete město Prostějov. Chováte se jak obyčejný ubožák. Chytáte se jakékoliv záminky k útoku na lidi z Prostějova a na jeho představitele. Až zjistíte, kdo tu plastovou náhražku náhrobku, kterou jste navíc umístili protiprávně na cizí pozemek, čekám, že se veřejně omluvíte celému městu za ty vaše nehorázné kecy. P.S. e-mail je samozřejmě fiktivní

  2. Už naštvaný občan napsal:

    Tak jak se ukázalo, pane Jelínek, čekám tu omluvu obyvatelům Prostějova. Jste ostuda našich židovských předků. Nikdo z nich by si nepřál ty Vaše stupidní aktivity a projevy. Přáli by si ponechat park ve stávajícím stavu, aby sloužil všem lidem. To je ten nejlepší odkaz židovských velikánů a ne to co jste z toho udělal Vy. Jen jste podnítil špatné smýšlení o židech a dehonestoval lidi, kteří proti židům neměli žádné špatné myšlenky. Styďte se. Jste obyčejná ubohá kreatura.

Komentáře nejsou povoleny.