iDnes.cz: Židům nic. Spor o hřbitov vyvolal v Prostějově antisemitské nálady

Téměř osmdesát let od holocaustu se v Prostějově probudila protižidovská rétorika. Souvisí se snahou o rehabilitaci židovského hřbitova a zejména se zmanipulovanou peticí proti tomuto plánu. Podepsaly ji tři tisíce lidí a přestože vznikla na základě lží, rada města jí doporučila vyhovět.

Více na iDnes.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: iDnes.cz: Židům nic. Spor o hřbitov vyvolal v Prostějově antisemitské nálady

  1. Eva Štefková napsal:

    Vyjadřujeme znepokojení a smutek nad vlnou nesnášenlivosti a neochoty k diskuzi, která se vzedmula nad možností rehabilitace židovského hřbitova ve Studentské ulici v Prostějově. Židovské památky, hřbitov, kultura je neodmyslitelnou součástí města Prostějova, které bylo v minulosti pro jednu z nejpočetnějších židovských komunit na Moravě přezdívané „hanáckým Jeruzalémem“. Znovuobnovení hřbitova je pro Prostějov obrovskou příležitostí, jak se ke své kulturní tradici přihlásit. O to více nás mrzí – nás z “hanáckého Jeruzaléma”, k němuž se hrdě hlásíme, že v současné době reprezentujeme město, které se ke své kulturní tradici i k těm, jimž v Prostějově vděčíme za mnohé, točí zády… Taneční soubor Rut z Prostějova

  2. Tomáš Moučka napsal:

    Všem uniká fakt, že je to park před školou, přehledné a bezpečné místo pro příchod dětí do školy. Park s cestičkami a lavičkami na kterých babičky čekají na své vnoučky a maminky s kočárky na starší sourozence ratolestí v kočárku. Všichni chodí kolem památníku na 4 m2 a výškou 1,5 m (nepřehlédnutelný, přímo naproti škole) na kterém stojí nápis že na tomto místě se nacházel židovský hřbitov. Památník byl odhalen za účasti představitelů ŽO Brno před 16 lety. Asi není dostatečně důstojný a je potřeba zvýšit pietu místa. Ale vytvořit pietní místo na ploše 7000 m2, ohraničené byť živým plotem až ke zdi školy, které bude neprůchozí a znemožní žákům použití hlavního přehledného a bezpečného vchodu do školy se mi zdá megalomanské a přehnané. Nový památní prosím, ale toto ???
    Tomáš

Komentáře nejsou povoleny.