Mýty a fakta o projektu rehabilitace starého židovského hřbitova

Nepravdivé mýty Fakta
Má být obnoven hřbitov s cihlovou zdí a dvěma tisíci náhrobků Navrhujeme vymezit historickou plochu hřbitova živým zeleným plotem (cca 90 cm) a po dohodě s památkáři zde instalovat nalezené náhrobky (těch je nyní 8)
Budou vykáceny stromy a zrušen park Stromy nebudou vykáceny, ale naopak navrhujeme rozšířit zeleň a její výsadbu oproti současnému stavu.
Na plochu bývalého hřbitova bude moci chodit pouze „úzká skupina lidí“ Na nově upravenou plochu jako na kulturní památku bude mít přístup široká veřejnost
Zmizí parkovací místa Navrhujeme, aby se stávající parkoviště stalo zelenou plochou, ale bude vytvořen stejný počet parkovacích míst v blízkém okolí.
Ke škole se nedostanou hasiči Škola byla kolaudována v 70. letech a v rámci námi navrhovaného projektu bude vyřešen i přístup hasičů a dalších složek IZS dle aktuálních norem
Na ploše bývalého hřbitova nejsou žádné ostatky Na hřbitově bylo pochováno 1924 lidí. O jejich exhumaci neexistuje žádný záznam či věrohodné svědectví. Menší část hrobových míst byla porušena stavební činností.
Za devastaci hřbitova mohou pouze nacisté Devastace hřbitova byla umožněna až za protektorátu proti vůli židovské obce, které byl hřbitov konfiskován a prodán městu. Z jeho likvidace profitovali někteří prostějovští kameníci a „drobní stavitelé“ na Prostějovsku.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.