Jak se dělá poplašná zpráva? Pohled do dílny autorů petice “nechceme hřbitov”

Dne 5. října byla rozeslaná rodičům žáků a studentů RG a ZŠ města Prostějova naléhavá výzva k mobilizaci proti vzniku židovského hřbitova před školou. Aktiv rodičů klubu přátel školy se podepsal pod pozvánku, která byla plná nepravdivých informací. Rodičům musela hnout žlučí především použitá vizualizace, kterou nikdy Federace židovských obcí v ČR a dobročinná organizace Kolel Damesek Eliezer městu nepředložila. Ta vizualizace je plná technických a historických nesmyslů (hroby jsou vyznačeny v místech, kde nikdy nebyly, k hlavnímu vstupu do školy se nedostanou děti natož hasičský vůz) a autoři pozvánky minimálně velmi dobře od města věděli, že není předmětem žádného jednání, když už si nikdo nepamatoval, jak se na radnici dostala. Druhým momentem mobilizace bylo vyvolání představy, že někdo již o nějaké “obnově hřbitova” rozhodl bez komunikace se školou, k čemuž tehdy stejně jako dnes neexistuje sebemenší reálný důkaz.

Pozvánka aktivu rodičů KPŠ na setkání dne 13. října

K vizualizaci, která byla použita aktivem rodičů KPŠ, udělal architekt Richard Sidej obdobný pohled, který odpovídá jím připravenému návrhu, který byl radnici předán v lednu 2016. Rozdíly jsou zřejmé. Co však není zřejmě je důvod, proč se někdo rozhodl manipulovat s prostějovskou veřejností do té míry, že se objevila řada protižidovských verbálních útoků.

Snaha komunikovat se školou je již od roku 2014

Je zde na místě připomenout, že ze strany zástupců dobročinné organizace Kolel Damesek Eliezer a později i Federace židovských obcí byla několikrát deklarován zájem informovat představitele školy (ale i zaměstnance, rodiče, žáky) o důvodech a záměrech projektu rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově, a to již fakticky od roku 2014.  Ať již šlo o pozvání školy na výstavu “Zmizelá zahrada života” do prostějovského muzea, možnost zúčastnit se k tématu hřbitova jednání rady školy, nabídku prezentací a putovní výstavy, tak se vždy objevila nějaká překážka, proč se věci nepodařily nebo se musely odsunout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Jak se dělá poplašná zpráva? Pohled do dílny autorů petice “nechceme hřbitov”

 1. Karel napsal:

  No když čtu tento článek tak je mě opravdu na zvracení. Taková demagogie že strany tohoto webu je naprosto zarážející. Vůbec se nedivím že vznikl proti takovým demagogům takový odpor. Rád to podepíší

  • Tomáš napsal:

   Může Karel zmínit nějaká fakta. V čem je tento článek demagogicky?

 2. Helena napsal:

  Nemohu si nepovsimnout, jak sireni poplasne zpravy, vcetne lzivych informacich, mohlo dojit tak daleko. Pevne doufam, ze mestska rada vyhovi Vasemu pozadavku o uznani hrbitovu, jako kulturni pamatku a na petici nevezme sebensi podtaz, vzhledem k sireni lzivych informaci.
  Pokud by se vyskytla petice, pro obnoveni Zidovskeho hrbitova a jeho zachovani jako kulturni pamatka, rada podepisu.
  P.s. Jak jsem predpokladala, odpovedi od Karla se zrejme nedockame.

 3. TOMÁŠ napsal:

  Všem uniká fakt, že je to park před školou, přehledné a bezpečné místo pro příchod dětí do školy. Park s cestičkami a lavičkami na kterých babičky čekají na své vnoučky a maminky s kočárky na starší sourozence ratolestí v kočárku. Všichni chodí kolem památníku na 4 m2 a výškou 1,5 m (nepřehlédnutelný, přímo naproti škole) na kterém stojí nápis že na tomto místě se nacházel židovský hřbitov. Památník byl odhalen za účasti představitelů ŽO Brno před 16 lety. Asi není dostatečně důstojný a je potřeba zvýšit pietu místa. Ale vytvořit pietní místo na ploše 7000 m2, ohraničené byť živým plotem až ke zdi školy, které bude neprůchozí a znemožní žákům použití hlavního přehledného a bezpečného vchodu do školy se mi zdá megalomanské a přehnané. Nový památní prosím, ale toto ???
  Tomáš

  • Tomáš napsal:

   Normální fungování školy je od počátku hlavním ohledem při přípravě architektonického návrhu. Mezi školou a živým plotem je pěší cesta, po níž se ke škole dostane i ta největší hasební technika.

Komentáře nejsou povoleny.