iDnes: Hlavní rabín: S takovým odporem jsme se nikde ve světě nesetkali

20160730-olomouc-idnes-cz-zidovsky-hrbitov-v-prostejove-radnice-rabini-fom-olomoucVelkou kritiku si kvůli svému přístupu k židovským organizacím, které usilují o rehabilitaci bývalého židovského hřbitova v Prostějově, vysloužila zdejší radnice. „Abych to řekl decentně, město nás pravděpodobně nemá rádo. Proč? To je stará otázka, na kterou my Židé nemáme odpověď,“ prohlásil hlavní mecenáš projektu obnovy hřbitova, rabín Louis Kestenbaum.
Kestenbaum byl jedním z dvacítky rabínů, kteří se před nedávnem sjeli z celého světa do Prostějova…

Více: olomouc.idnes.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: iDnes: Hlavní rabín: S takovým odporem jsme se nikde ve světě nesetkali

 1. Antikestenbaum napsal:

  Židé zastrašují, dávají mylné informace. Prostě propaganda na Ntou.
  Pár lidí tam chodí se psy a židům to vadí. Vedle je park pod katolickým hřbitovem a něřeší se to tak. Proč? Protože jsou narozdíl od pár ortodoxních radikálních židů normální a nejsou odtržení od reality, že by jim někdo chtěl nějak ubližovat. Židé už nikoho nezajímají. Antisemitské názory jsou přežitek a jen se na ně vymlouváte.
  Na místě nejsou už žádné ostatky v 50. letech se odvezly pryč. Tak co pořád řešíte? Zbytečně na sebe upozorňujete a lidé si na židy dělají negativní názor. nevím, proč by se měl krásný parčík nějak hyzdit náhrobky z dávno neexistujícího hřbitova. Nejdříve si ukliďte ten bidec na svém hřbitově na Brněnské.

  • spravce2 napsal:

   Na starém židovském hřbitově bylo do roku 1908 pochováno 1924 lidí. Židovská obec nikdy svůj hřbitov neprodala, byl jí za okupace sebrán nacisty, od nichž jej koupila městská správa PV v roce 1943. Všechny židovské obce na celém světě ochraňují hřbitovy svých předků, protože je to výraz jejich náboženské víry a tradice. Jen na Moravě bylo po roce 1989 obnoveno 5 hřbitovů (péčí židovských obcí a jedné zahraniční organizace), které byly zničeny za okupace či komunismu. Na sociálních sítích se různě píše, že byly ostatky ze hřbitova v PV někam převezeny, ale není k tomu jediný písemný dokument. Naopak se různé zaručené vzpomínky liší o desítky let. Je skutečností, že hroby byly narušeny stavebními pracemi při stavbě školy, ale to na významu místa nic nemění. V PV nejde o obnovu původního hřbitova, ale o rehabilitaci místa, aby jej lidé vnímali jako místo posledního odpočinku prostějovských židů z 19. století. A podle toho se k němu i chovali.
   Co se týče srovnání se sousedním katolickým hřbitovem, tak ani to nesedí, protože toto místo bylo dle křesťanské tradice exhumováno ve 30. letech a odkoupeno městem. Židovské komunity ctí historii a své předky, v tom jsou asi skutečně odtržené od “reality”.

Komentáře nejsou povoleny.